Innowacyjne technologie w produktach polskiej gospodarki

Sporo się w ostatnim czasie mówi na temat innowacyjności lub właściwie jej braku jako kluczowej przyczynie niskiej konkurencyjności polskiej gospodarki w stosunku do gospodarek zachodnich. Faktycznie gospodarki, jakie łożą na badania naukowe i nie boją się wdrażać usprawnień, nawet jeżeli kojarzy się to z inwestycjami, wydają się działać zdecydowanie odpowiedniej aniżeli. Z drugiej kwestii to właśnie dzięki działaniu wolnego rynku oraz odszukania się w strukturze internacjonalnego biznesu nasze firmy też stopniowo zaczynają decydować się na zakup wypróbowanego, współczesnego oprzyrządowania bądź też zatrudnianie badaczy, choć jeżeli chodzi na przykład o rejestrację patentów, Polska absorbuje cały czas niesłychanie małą pozycję w skali globu. Co znacznie więcej patenty w państwie rejestrują właściwie pracownicy państwowych uczelni aniżeli prywatnych korporacji, a to właściwie nie należy do optymistycznych czynników.

Wolny rynek oraz konkurencja

W dzisiejszych czasach inżynierowie projektujący proces produkcyjny mają do dyspozycji dużo nadzwyczaj przydatnych urządzeń. Na przykład przenośniki rolkowe potrafią w sposób zdecydowany polepszyć zdolność produkcyjna zakładu przemysłowego poprzez usprawnienie przewozu towaru w jego obrębie. Firmy, jakie nie decydują się na wdrażanie nowoczesnych rozwiązań na ogół pozostają w tyle za konkurencją i stopniowo znikają z rynku. Gospodarka, jaka znajdzie się już w sieci internacjonalnych związków zostaje niejako zmuszona do poszukiwania sposobów na obniżenie wydatków, podniesienia wydajności oraz tym pokrewne, a to nie zawsze da się osiągnąć kosztem pracowników, bo Tobie mogą po prostu pojechać do innego kraju w zamiarach zarobkowych.

Szkodliwy czynnik?

Okazuje się wobec tego, że pejoratywny przyrost naturalny i wzniosły wskaźnik emigracji zarobkowej w Polsce nie muszą być pod żadnym pozorem elementem wrogim dla gospodarki. Nawet jeżeli na krótką metę nastręcza biznesmenom trudności, to jednakże w dłuższej perspektywie powinien wspomóc zarówno pracodawcom, jak i pracownikom.

Comments are closed.